Práva a povinnosti ve školství

Práva a povinnosti žáků, zákonných zástupců a pedagogických pracovníků

Možná jste se setkali s tím, že škola či školka zakazuje či omezuje rodičům (zákonným zástupcům) vstup do budovy školy (ať už ve školním řádu či někde vyvěšeného nápisu)?

A má škola (školka) na toto vůbec právo? Odpověď je jednoduchá. Nemá. Právo na nepřetržitý kontakt dítěte s rodičem je dán právní normou nejvyšší právní síly – Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR a lze ho prolomit pouze na základně soudního rozhodnutí v souladu se zákonem. Dokument školy (např. ustanovení ve školním řádu) je tedy, jednoduše řečeno, protizákonný.

Pokud tedy jako rodič budete trvat na tom, že budete chtít jít s dítětem do školy, do třídy, nebo jinam (toto platí i pro nemocnice, kroužky a vlastně úplně kdekoliv), nemůže vás nic, až na rozhodnutí soudu, zastavit. Zaměstnanci školy budou pravděpodobně přesvědčeni, že jednají v souladu s právem. I kdyby na vás byla přivolána policie, tak ta by stejně neměla právní titul k tomu, aby vás vyvedla.

Více si k tomu můžete přečíst zde.

Jaká jsou práva žáků a studentů?

V prvé řadě mají právo na vzdělávání. Ať už si kdokoli pod tím představí cokoli, u nás to znamená většinou denní docházku do školní instituce. Výjimku tvoří žáci na IV, které poté čeká dvakrát ročně přezkoušení, aby bylo zjištěno, zda jsou řádně vzděláváni svými vzdělavateli, ať už zákonnými zástupci nebo třeba docházkou do komunitní školy. To se týká ovšem pouze dětí od předškolního věku po 9.ročník. Středoškolské a vysokoškolské studium ze zákona povinné není.

Velmi opomíjeným právem dětí ve školách je právo na informace o jejich vzdělávání, a to jak o jeho průběhu, tak o jeho výsledcích. Ke svému vzdělávání, tedy k veškerým rozhodnutím, která se jejich vzdělávání týkají, však také žáci a studenti mají právo se vyjadřovat. Všem vyjádřením by měla být věnována pozornost úměrná jejich věku a také stupni vývoje.
Další právo se týká pouze zletilých studentů, kteří mají právo volit a být zvoleni do školské rady.

Všeobecně mají žáci a studenti právo zakládat samosprávné orgány žáků a studentů a samozřejmě také volit a být do nich voleni. Jejich prostřednictvím se mohou obracet na personál školy, což může být daleko jednodušší, než kdyby se na ně s určitým problémem obracel jednotlivec. Ředitel nebo školská rada by měli být povinni se stanovisky a vyjádřeními těchto studentských spolků zabývat a vyjadřovat se k nim.

A nakonec mají právo na informace a poradenskou pomoc školy nebo školského zařízení v záležitosti svého vzdělávání. Školskými zařízeními se myslí školní družina, pedagogicko-psychologické poradny, zkráceně PPP, domovy mládeže, internáty atd.
Všechna tato práva mají také rodiče žáků a studentů, výjimku tvoří pouze právo na vzdělávání, kterého se jim již dostalo v dětském věku a také právo tvořit samosprávné orgány žáků a studentů, které jsou, jak již z názvu vyplývá, záležitostí žáků a studentů.

Jak je to s domácími úkoly?

Jsou domácí úkoly povinné? Domácí úkoly bývají jakožto povinnost uvedeny ve školním řádu některých škol. Jenže školní řád musí být v souladu se školským zákonem. A v něm se o domácích úkolech nic nepojednává. Tedy povinnost plnit domácí úkoly uvedená v takovém školním řádu je v podstatě neplatná a nezákonná. Stejně tak je považováno za neplatné domácí úkoly známkovat, nebo trestat jejich neplnění.

Zároveň škola, jakožto správní orgán nemůže ukládat povinnosti, které nemají výslovnou oporu v zákoně. Škola také nemůže zasahovat do soukromého a rodinného života dítěte a jeho rodiny.

Více a jak se proti domácím úkolům bránit si můžete přečíst třeba zde.

A jaké mají žáci a studenti povinnosti?

Jelikož je vzdělávání, nebo tedy spíše školní docházka, povinná, jsou studenti také povinni dokládat důvody své nepřítomnosti ve vyučování a to v souladu se školním řádem dané školní instituce. Kromě řádné docházky jsou povinni také řádně se vzdělávat.

Samozřejmostí je, že žáci a studenti budou dodržovat školní řád, vnitřní řád a veškeré předpisy a pokyny školy a školského zařízení k ochraně zdraví a bezpečnosti a pokud jsou pokyny pedagogů v souladu s nimi, jsou žáci a studenti povinni se jimi řídit. 

Pokud existují nějaké skutečnosti, které by mohly ovlivnit jejich vzdělávání, pak jsou zletilí žáci a studenti povinni o nich školu informovat. V zásadě se jedná hlavně o informace a skutečnosti spojené se zdravotním stavem. Kromě těchto informací musí také škole sdělit veškeré údaje, které jsou nezbytné a důležité ke školní docházce, v zásadě se jedná hlavně základní iniciály jako jméno a příjmení, datum narození, bydliště, také datum zahájení vzdělávání a jeho obor a také průběh vzdělávání, zdravotní údaje, údaje o zákonných zástupcích apod. Toto vše podrobně popisuje §28, odstavce 2 a 3.

Povinnosti zákonných zástupců nezletilých dětí

Ti jsou v prvé řadě povinni zajistit docházku svých dětí do školského zařízení. Jak bylo již psáno v úvodu práv žáků a studentů, ti mají právo na vzdělávání. To, jak je to prezentováno a prakticky pojímáno připomíná spíše povinnost a s tím se pojí také povinnost jejich zákonných zástupců a tím je dokládání nepřítomnosti jejich dítěte ve vyučování.
Na výzvu ředitele školy nebo školského zařízení jsou zákonní zástupci povinni dostavit se do školy k projednání závažných otázek, které se týkají vzdělávání jejich dítěte.
Také jsou povinni informovat školu či školské zařízení o důležitých skutečnostech či změnách, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání a předávat škole veškeré informace a údaje podstatné pro vzdělávání svých dětí, v zásadě se jedná hlavně základní iniciály jako jméno a příjmení, datum narození, bydliště, také datum zahájení vzdělávání a jeho obor a také průběh vzdělávání, zdravotní údaje, údaje o zákonných zástupcích apod. Toto vše podrobně popisuje §28, odstavce 2 a 3.

Práva a povinnosti pedagogických pracovníků

V první řadě mají tito lidé právo na zajištění podmínek pro to, aby mohli správně vykonávat svou pedagogickou činnost a to zahrnuje i ochranu před fyzickým a psychickým nátlakem ze strany studentů i jejich zákonných zástupců. Zároveň jsou ale povinni chránit a respektovat práva lidských bytostí, které jsou ji ze zákona svěřeny, tudíž svých žáků a studentů, stejně jako chránit jejich bezpečnost a zdraví a předcházet jakémukoliv rizikovému chování, kterého by se mohli dopustit.
Důležitá věc je také to, že nesmí být do jejich přímé pedagogické činnosti zasahováno v rozporu s právními předpisy.

Mají také právo vést výuku podle vlastního uvážení. K tomu mohou využít jakékoliv formy, metody a prostředky, které jsou jim sympatické. Na to pedagogičtí pracovníci myslí a velmi na tom lpí, na co ale velmi často zapomínají je to, že by měli svým přístupem k výchově a vzdělávání vytvářet klima, které je pozitivní a bezpečné a svým celkovým přístupem by mělo podporovat rozvoj dětí.
Jsou totiž povinni vykonávat svou pedagogickou činnost v souladu se zásadami a cíli vzdělávání. Zároveň ale mají právo na objektivní hodnocení svých snah o vzdělávání žáků a studentů.

Stejně jako zletilí studenti a zákonní zástupci žáků a studentů, také pedagogičtí pracovníci mají právo být voleni do školské rady.
Poslední bod jejich povinností souvisí s informacemi. Nejen, že na ně žáci, studenti a jejich zákonní zástupci mají právo. Pedagogičtí pracovníci mají vyloženě povinnost tyto informace týkající se vzdělávání a výchovy poskytovat. Zároveň pro ně stejně, jako třeba pro lékaře, platí povinnost mlčenlivosti, osobní údaje, informace o zdravotním stavu a výsledky školského poradenského pracoviště jsou důvěrnými informacemi, se kterými by podle toho měli pedagogičtí pracovníci také nakládat.

Nenechte si ujít naše novinky, nové články a zajímavosti.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Diskuze

Přejít nahoru