„Povinná školní docházka se vztahuje na občany České republiky, nebo na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří na území ČR pobývají déle než 90 dnů. Povinná školní docházka se také vztahuje na cizince, kteří jsou oprávněny pobývat na území ČR trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů, na účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany (viz § 36 odst. 2 školského zákona).“
Více informací o tomto tématu najdete na stránkách MŠMT.
Vzdělávání dětí a osob pobývajících dlouhodobě v zahraničí
Pokud dítě, které pobývá v zahraničí déle než 90 dnů a nebude plnit docházku na území ČR, mají jeho zákonní zástupci povinnost plnění povinné školní docházky dokládat. Doložit plnění povinné školní docházky je možné dvěma způsoby:
- doložením vzdělávání žáka kmenové škole
- doložením vzdělávání žáka ministerstvu
Co individuální vzdělávání?
Pokud se rozhodnete mít kmenovou školu v ČR, můžou děti skládat zkoušku, a to nejdříve po půl roce, a nejdéle po dvou letech. Můžete si tedy zvolit kmenovou školu takovou, která vám bude vyhovovat a ve které můžete být přezkušování online, pokud nebudete chtít jezdit do ČR.
Pokud nebude mít kmenovou školu v ČR, řídíte se zákony země, ve které se nacházíte. V některých zemích je legální např. i unschooling.
Jak je to s návratem do ČR?
Pokud bude dítě žákem kmenové školy v ČR, bude v okamžiku návratu do ČR pokračovat ve vzdělávání v této škole. Pokud kmenovou školu mít nebude (tedy plnění povinné školní docházky bude dokládáno ministerstvu), prvním krokem bude najít školu, která dítě přijme ke vzdělávání.
Musí se dítě odhlásit ze stávající školy?
Pokud je již dítě v nějaké škole v ČR zapsané, může (a nemusí) se z ní ohlásit.
V případě, že žák již povinnou školní docházku v ČR započal, před odjezdem do zahraničí je zákonný zástupce žáka povinen oznámit řediteli kmenové školy předpokládanou dobu plnění povinné školní docházky v zahraničí, způsob plnění povinné školní docházky, adresu místa pobytu žáka a popřípadě i adresu příslušné školy v zahraničí. Zákonný zástupce žáka je povinen přihlásit žáka do zahraniční školy nejpozději do dvou týdnů po příjezdu žáka do země pobytu. Zákonný zástupce pak nadále dokládá plnění povinné školní docházky kmenové škole.
V případě, že se rodič rozhodne dítě ze školy odhlásit, je povinen oznamovat další plnění povinné školní docházky ministerstvu. Na oficiálních stránkách MŠMT naleznete doporučený formulář, kterým ministerstvu oznámíte začátek, průběh nebo také konec plnění povinné školní docházky v případě, kdy vaše dítě povinnou školní docházku plní bez kmenové školy v České republice.
Rozdílové zkoušky
Tuto zkoušku lze konat nejméně za jedno pololetí a nejdále za dva školní roky.
Konkrétní obsah a rozsah zkoušky stanoví ředitel zkoušející školy v souladu se školním vzdělávacím programem zkoušející školy.
Nekoná-li žák zkoušky, a tedy nezíská vysvědčení o úspěšném ukončení 9. ročníku základního vzdělávání, které je opatřeno doložkou o získání stupně základního vzdělání, je tento žák považován za žáka, který nezískal základní vzdělání v ČR, konkrétní formulace viz § 54 školského zákona (o možnostech uznávání zahraničního vzdělání viz odkaz na konci textu).
Výše uvedené platí i v případě, že žák má kromě občanství ČR i občanství jiného státu (dvojí občanství).
A co předškolní vzdělávání?
Povinnost předškolního vzdělávání se nevztahuje na osoby, které nepobývají na území České republiky déle než 90 dnů, včetně občanů ČR v zahraničí. Doporučujeme však i v těchto případech kontaktovat spádovou mateřskou školu a oznámit dlouhodobý pobyt dítěte v zahraničí