Spoustu rodičů (a ještě více dětí) individuální vzdělávání, lidově také domácí vzdělávání, velmi láká, co je ale láká méně, nebo spíše v nich často vzbuzuje nervozitu nebo mnohdy i strach, je představa samotného přezkoušení. Pokud patříte mezi ně, přečtěte si tento článek, snad z vás sejme alespoň trochu z té tíhy.

Co je to přezkoušení?
Zákon sice praví, že individuálně vzdělávaný žák koná za každé pololetí zkoušky z příslušného učiva, a to ve škole, do níž byl přijat k plnění povinné školní docházky.
Ale v praxi se přezkoušení může a opravdu se velmi liší školu od školy. Jediné, co mají všechny společné a co ze zákona musí dodržet, jsou dvě přezkoušení ročně. O jejich podobě si ale rozhoduje škola samotná. To se týká nejen podoby přezkoušení, ale také jeho délky. Možné jsou jak testy a zkoušení, tak přezkoušení pomocí portfolia (o tom později).
Přezkoušení může být tedy klidně několikahodinovým testováním plným stresu nebo pohodovým půl hodinkovým popovídáním si nad portfoliem, ne moc se lišícím od návštěvy příbuzného nebo milého kamaráda.
Zajímejte se tedy o:
- Školní vzdělávací program (ŠVP) vaší školy, ať víte, co po vás mohou a budou požadovat.
- Podobě přezkoušení a tím pádem i portfolia, které si na něj máte připravit.
- Lidi, které budete při přezkoušení potkávat, byť je to jen dvakrát do roka.
Pečlivý a vhodný výběr školy je tedy velmi důležitý. Vybírejte takovou, která s vámi ladí a s jejímiž hodnotami souzníte.
Pár slov k portfoliu
Jak už jste se dozvěděli o něco výše, jednou z možností, jak ukázat, co jste celý půl rok s dítětem dělali, je portfolio. Jeho podoba může být velmi různá. Někdy má škola jasnou představu o tom, jak by takové portfolio mělo vypadat. Toto je lepší si se školou vyjasnit předem, ať nedochází pak zbytečně k neshodám a nepříjemnostem až u samotného přezkoušení.
Portfolio může být tvořeno vším, co jste za poslední půl rok dělali a čím se chce dítě pochlubit – fotkami, videi, prezentacemi, obrázky a dalšími kreativními výtvory, ale klidně i pracovními listy, pokud je má zrovna vaše dítě v oblibě. Někteří rodiče se svými dětmi tvoří lapbooky, nebo mají svůj blog/web či youtube kanál.
Musí to dítě zvládnout samo?
Může i nemusí. Co byste však měli vědět a neměli byste na to zapomínat je to, že dítě má a vaši přítomnost ze zákona nárok. A ten stojí mnohem výše než nějaký školský zákon. Nikdo tak nemá právo požadovat po dítěti, aby bylo v cizím prostředí samo bez vás, jakožto svého zákonného zástupce.
A na závěr něco pozitivního:
Pokud vám stávající kmenová škola nevyhovuje, změnit ji můžete kdykoliv v průběhu školního roku 🙂