Kdokoli, kdo u nás v České republice stráví dobu delší než 90 dní má právo na vzdělávání. V reálu tedy povinnost navštěvovat školské zařízení. Občané Evropské unie a jejich rodinní příslušníci mají přístup ke vzdělávání za stejných podmínek jako občané ČR.
Ti ostatní mají stejně jako běžní občané nárok na základní vzdělávání, stravování ve školní jídelně, a zájmové vzdělávání, kromě vzdělávání na ZŠ mají také nárok na vzdělávání středoškolské, předškolní, základní umělecké a jazykové, pokud mají právo na pobyt v naší zemi na více než již zmíněných 90 dnů.
Děti-cizinci jsou všechny ty, jejichž rodiče mají jiné občanství než to české. Ať už se jedná o ty, které se nedávno přistěhovaly nebo o ty, které zde jsou již delší dobu, tak také ty, které se cizincům narodily zde, v České republice.
Podmínkou k tomu, aby tyto děti měly nárok na vzdělávání podle školského zákona, které je zmíněno výše, je oprávněni k pobytu v případě, že nejsou obyvateli zemí Evropské unie a tuto oprávněnost musí prokázat řediteli školy nejpozději při zahájení vzdělávání. Je k tomu potřeba doklad podle zvláštního právního předpisu.
Školský zákon, tedy Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, se o vzdělávání cizinců zmiňuje konkrétně v paragrafu § 20.
Těmi hlavními věcmi, které byste měli vědět, jsou, že:
- tyto děti, žáci a studenti mají právo na bezplatnou přípravu, aby se mohly lépe začlenit do školního prostředí a výuky. To zahrnuje také výuku českého jazyka, pokud jejich mateřský nebo dorozumívací jazyk není naše malebná čeština.
- mají také nárok na to, aby bylo přihlíženo k jejich úrovni našeho jazyka a aby nebyly srovnávány se svými v naší zemi rodilými vrstevníky.
- Výsledky jejich vzdělávání by měly být posuzovány individuálně s ohledem na jejich konkrétní situaci. Při přijímacích řízeních na střední a vyšší odborné školy, kde čeština hraje svou roli, se jim tato zkouška z našeho jazyka promíjí.